Η θρησκευτική Πίστη ... Προστατεύει από την Κατάθλιψη!

Η θρησκευτική πίστη όχι μόνο μειώνει την πιθανότητα για σακχαρώδη διαβήτη και υπέρταση, σύμφωνα με βιολογικές μετρήσεις, αλλά λειτουργεί και ως ασπίδα προστασίας και για την κατάθλιψη σύμφωνα με νέα έρευνα που έγινε υπό τον καθηγητή Κοινωνικής Ιατρικής του Πανεπιστημίου Κρήτης Χρήστο Λιονή και δημοσιεύθηκε στο διεθνές περιοδικό BMC Psychiatry.

Η ίδια έρευνα είχε δείξει ότι η θρησκευτικότητα- πνευματικότητα λειτουργεί ως “αντίδοτο” σε προβλήματα υπέρτασης και σακχάρου. Ο κ. Λιονής μιλώντας στην εφημερίδα “ΠΑΤΡΙΣ” εξήγησε: "Οι έρευνες δείχνουν ότι η θρησκευτική πίστη ασκεί προστατευτικό ρόλο και στις ψυχικές παθήσεις και μάλιστα σε βαθμό στατιστικά αξιοπρόσεκτο. Τι σημαίνει αυτό; Όχι ασφαλώς ότι ο ασθενής μπορεί να αντιμετωπίσει την ασθένειά του χωρίς ιατρική βοήθεια ή φαρμακευτική αγωγή, αλλά ότι έχει καλύτερη ανταπόκριση στην θεραπεία, διότι η πίστη του τού δίνει ελπίδα και την βεβαιότητα ότι έχει κάτι διαχειρίσιμο και αντιμετωπίσιμο.

Προφανώς δεν λέμε ότι ένας πιστός θα γιατρευτεί γιατί πιστεύει στο Θεό, προσκυνάει μια εικόνα ή τα λείψανα ενός Αγίου, όμως η πίστη του τού δίνει δύναμη, κουράγιο και την ελπίδα να αντιμετωπίσει με μεγαλύτερη αισιοδοξία τα προβλήματα της υγείας του και της ζωής. Θα πρέπει να σημειωθεί ότι αντίστοιχες μελέτες γίνονται κυρίως στην Αμερική και καταλήγουν στα ίδια συμπεράσματα"
.

Πριν δυο χρόνια, η έρευνα που έγινε στο Σπήλι υπό τον κ. Λιονή έδειξε ότι η θρησκευτικότητα προστατεύει από τα καρδιαγγειακά νοσήματα. Η μελέτη είχε δημοσιευθεί στο περιοδικό HORMONES. Πρόκειται για μια περι- γραφική μελέτη η οποία ρίχνει φως σε υποθέσεις που είχαν διατυπωθεί από προηγουμενες μελέτες - δημοσιεύσεις στο πλαίσιο ενός ερευνητικού προγράμματος με την ονομασία “SPILΙ PROJECT”.

Friday the 26th.
Ανάπτυξη: Φιολιτάκης Εμμανουήλ